A kínai asztrológiáról mostanáig elég keveset lehetett hallani, s az is inkább népszerűvé egyszerűsített klisé volt. Én például nem tudtam, hogy a kínai horoszkópom elkészítéséhez szintén szükség van az óra perc megjelölésére, hiszen azok is fontos jelentéssel bírnak, és hogy nem egyetlen állatszimbólumban sűrűsödik össze egy elemzés lényege.

Nagy Melinda megtanulta a kínai asztrológiát, a nyugati asztrológiát és a jóga filozófiáját is. Ezt a három metafizikai módszert szinte holografikus rendszerben használja, újabb és újabb síkokra világítva rá az ember életében.

Téli Márta interjúja Nagy Melindával


Milyen kérdésekkel keresnek fel általában az emberek?

A leggyakoribbak a párkapcsolati és az életcéllal kapcsolatos kérdések, esetleg munka vagy hivatásbeli problémák. Az emberek általában akkor fordulnak asztrológushoz, vagy kérnek segítséget, amikor valami probléma van az életükben. Tízenöt éve foglalkozom asztrológiával, és eddig egyetlen olyan eset volt, amikor úgy jött hozzám valaki, hogy minden rendben volt, csak kíváncsi, hátha tudok olyasmit mondani, ami hozzá tud tenni valamit az életéhez.

Hogy kezdtél asztrológiával foglalkozni? Hogyan derült ki, hogy neked ezzel dolgod van?

Az asztrológia nagyon korán bejött az életembe. Az első ilyen emlékem három-négyéves koromból van. Otthon a vonalas telefonunk mellett találtam két asztrológiai zsebnaptárat. Az egyik a Bak jegyről szólt, a másik a Szűzről. Édesapám a Bak, édesanyám pedig a Szűz jegyében született. Nagyon szerettem nézegetni, babrálni ezt a két zsebnaptárat. Kamaszkoromban pedig alig vártam, hogy az aktuális tinimagazinokban elolvashassam a legfrissebb asztrológiai előrejelzéseket. Mai szemmel persze ez elég mókás volt...

Nagy MelindaAmi még érdekes, hogy az általános iskolai osztálytársaim nevére már nem is nagyon emlékszem, de arra igen, hogy ki milyen jegyben született. Később érdeklődni kezdtem a Feng Shui iránt, és az első asztrológiai vonatkozású tanulmányom a Repülő Csillag Asztrológia volt, ami a Feng Shui egyik ága. Ez az asztrológiai irányzat tulajdonképpen a ház, vagy lakás születési képletét készíti el. Ebből kiolvasható, hogy a ház elrendezése, a különböző szobák, életterületek mikor milyen energetikai minőséget támogatnak. Mikor melyik szobában érdemes bizonyos tevékenységet végezni, aludni, vagy mikor melyik területen van szükség valamilyen korrekcióra. Innen tértem át a kínai asztrológiához, ami nem a háznak, hanem már a tulajdonosának a képletét készíti el. Egy idő után úgy találtam, hogy ha megnézem valakinek a horoszkópját, abból már látom, hogy mikor milyen életterületre kell koncentrálnia, így a ház képletét már tulajdonképpen el sem kell készíteni, mert az is ugyanezt fogja tükrözni.

Ezek szerint nem véletlen, hogy ki mikor költözik egy bizonyos házba? Nem költözünk olyan házba, ahol nincs dolgunk?

Így van. Sőt, amikor az emberek valamilyen ciklust váltanak az életükben, akkor jellemző, hogy itt-ott átrendezik a lakást, vagy akár el is költöznek. Más területen alszanak, dolgoznak. Ha gyermeket várnak, akkor esetleg az a terület, ami addig más funkciót töltött be, most gyerekszobaként „aktiválódik”.

Mit mutat például az, ha valaki nagyon rövid időn belül gyakran költözik, és még a lakásokon belül is folyamatosan rendezget? Olyant is ismerek, aki a lakáson belül is folyamatosan változtatja a területek funkcióját.

Elmesélek egy példát a saját életemből. Amikor elkezdtem az asztrológiával és a feng shuival foglalkozni, akkor ráérezve ennek az ízére, szinte naponta néztem a bolygóállásokat, mikor milyen energiák érkeznek körém. Ma már persze azt gondolom, hogy ez túlzás és felesleges, de volt egy ilyen időszakom is. Akkoriban nézegettem a saját képletemet és a lakásét is, amelyben éltem és észrevettem, hogy a következő évben nagy változásokat mutat a két képlet, ami még a párkapcsolatomat is fogja érinteni, úgyhogy arra gondoltam, nosza rendezzük át a lakást, hátha elkerülhetjük a nem kívánt változásokat.

feng shui tervAkárhogy tologattam az ágyat, sehogy nem jött ki olyan helyre, ami megfelelő lett volna, ezért eldöntöttük, hogy költözünk. Minden szóba jövő lakásnak elkértem az alaprajzát, kiszámoltam a képletét, és végre találtunk egyet, ami minden szempontból tökéletesnek bizonyult. Beköltözünk, és első nap gondoltam, lemegyek, körülnézek egy kicsit a kertben. Ahogy mentem lefelé a lépcsőn, hirtelen észrevettem, hogy az a bejárat, amit a képlet készítésénél használtam, a hátsó bejárat volt a parkolóból, a ház főbejáratát pedig addig a pillanatig nem is láttam, így figyelembe sem vettem. Így tehát újra rajzoltam az egész képletet, és egy az egyben ugyanazok az állások jöttek ki, mint abban a házban, ahonnan eljöttünk. Akkor megtanultam, hogy a feladatok elől nem tudunk elszaladni, megoldanunk kell őket.

És amit te ott feladatnak láttál, ami elől el akartál menekülni, az megtörtént?

Igen, és egy óriási tanulság volt az életemben.

Vajon egy fiatal lány Magyarországon miért választja a kínai asztrológiát?

Nem tudom pontosan megmondani, de talán azért van dolgom vele, mert a “nyugati asztrológiát” rengeteg asztrológus társam használja, a kínai asztrológia területén pedig óriási űr tátong itthon, pedig fantasztikusan percíz és megbízható a módszer.

Akkor miért tanultad meg az asztrológiát és az asztrozófiát is?

Egyszer csak eljutottam arra a pontra, hogy Európában már nem tudtam többet tanulni erről, és ha tovább szerettem volna lépni, akkor azt már Kínában, Hong-Kongban és Malájziában tehettem volna csak meg, de család és kisgyerek mellett akkor erre nem volt lehetőségem. Úgy éreztem, megrekedtem, miközben volt bennem egy erős tudásvágy. Tudtam, hogy tanulni szeretnék tovább, így kezdtem el a nyugati asztrológiát. Ma már tudom, hogy egy álruhás áldás volt ez a 3-4 éves kitérő, amikor csak a nyugati asztrológiával foglalkoztam, hiszen az egyik módszert fel tudom használni a másik kiegészítéseképpen.

Van-e, vagy volt-e valamilyen utalás az ősi tradícionális kínai asztrológiai szövegekben a jelenleg is zajló dimenzió váltásról? A maják naptárára hivatkozva többen a világ végét is megjósolták 2012-ben.  A kínai asztrológiában volt szó erről?

Nem, határozottan nem volt. Egyetlen asztrológiai rendszerben sem volt szó a világ végéről. A maják több ezer évre előre készítettek anno naptárt, de az, hogy a naptár nem folytatódott, nem a világ végét jelezi. Mi sem készítünk naptárt 4012-re. Az asztrológiában nem szoktunk 100 évekre előre készíteni előrejelzéseket, de ugye ez nem azt jelenti, hogy ne folytatódna az élet. A keleti spirituális tanítások mindig az "itt és most-ot" hangsúlyozták.

kínai képletEgyébként lehetne mondjuk öt évre előre elkészíteni egy képletet?

Elvileg megtehetjük, de azt gondolom, hogy ez már inkább a jóslás kategóriája lenne, és az asztrológia nem jóslásra való. A kínai asztrológiában is nézhetünk előre különböző konstellációkat, de minden bolygóállásnak és konstellációnak több analógiája, és megélhetési szintje van. Évekre előre nem lehet kiolvasni ezekből, hogy pontosan melyik szinten fognak aktiválódni. Úgy érzem, azzal érdemes foglalkozni, hogy mi a jelenlegi tanuló folyamatunk, mert a lényegi tanítás, lényegi üzenet ebben van. És persze ez számos díszlet előtt történhet az életünkben. Öt évre előre megmondani, hogy a te életedben az a bizonyos konstelláció pontosan mit fog hozni, nem lehet.

Könyvesboltokban néha belenézek egy-egy kínai asztrológia könyvbe, és úgy tűnik, hogy azokban kicsit sommás, leegyszerűsített elemzéseket találhatunk.

Ez sajnos így van. Ezek a könyvek a születési állatévre vannak kihegyezve. De ez csak azt jelenti, hogy egy adott évben az adott állatszimbólum volt az év uralkodó energiája. Ebből hosszú távú következtetéseket persze nem lehet levonni. A kínai asztrológiában is fontos jelentéssel bír a teljes születési dátumunk, ráadásul még annak is van jelentősége, hogy férfi, vagy női képletről beszélünk-e?

Úgy tudom, hogy tanítasz is. Ha mélyebben meg szeretnénk ismerkedni a kínai horoszkóp elemzésével hol és hogyan tudjuk ezt elsajátítani?

Igen, európában egyedülálló 1,5 éves képzés keretein belül tanítom a kínai asztrológiát. Évente kétszer indítok mindig kezdő tanfolyamot, és 1,5 évente egy haladó asztrológusi képzést is. Nemrég bevezettük az online tanulási lehetőséget, így most már a vidéken, vagy külföldön élőknek is elérhetővé vált a részvétel anélkül, hogy emiatt hetente el kellene látogatniuk Budapestre az előadásokra. Akik pedig később szeretnének hivatásszerűen is foglalkozni az asztrológiával, az alapképzés után lehetőségük van egy további 10 hónapos emelt szintű asztrológusi képzésen is résztvenni, melynek elvégzése után asztrológusi oklevelet kapnak.

Kínai asztrológia tanfolyam

Mindez nagyon izgalmasan hangzik. Úgy gondolom, a keleti metafizika méltán kap egyre nagyobb nyilvánosságot nem csak európában de itthon nálunk is. Örülök, hogy találkozhattam Nagy Melindával, a kínai asztrológia hazai úttörőjével és nagyon sok szakmai sikert kívánok neki a további munkájához.

Írta: Téli Márta